Junior European Cup Berlin
De val van de muur op 11 november 1989
Toen de loting bekend werd gemaakt kreeg ik echter hetzelfde gevoel dat ik vroeger had bij het jokeren als je al direct met allerhande complete rijtjes in je hand begon. Juist ja, slecht geschud. Jim zou, na een vrijloot, namelijk als eerste tegenstander Ruslan Godizov krijgen. Godizov is de huidige nummer 1 van Rusland in deze klasse, en mocht hij daar voorbij komen zou de Georgiër Tamazi Kirakozashvili zijn tweede tegenstander worden. Kirakozashvili is de huidige Europees kampioen (-73kg). Kortom, had beter gekund die loting :(
![]()
Goed, eerst tegen Godizov dus. Jim gaat erg sterk van kiet en is de enige die worp na worp inzet. Beenveeg, offerworp, sasae-tsuri-komi-ashi (beenworp) noem maar op. Maar allen zonder score, hoewel ik bij de offerworp een yuko zeker geloofd had. De Rus ging immers vol op z'n zij.

Jim (wit) maakt een beenveeg
Jim (wit) maakt een sasae-tsuri-komi-ashi

Jim (wit) maakt een offerworp, Godisov gaat op z'n zij maar zonder score
Jim was dus duidelijk de judoënde partij en Godizov kwam er niet aan te pas, hij kreeg dan ook een straf voor passiviteit en Jim kwam voor.
Op de grond probeerde Jim een beenklem aan te leggen. De beenklem lukte en de Rus kon geen kant meer op. Jim z'n benen zaten perfect om de nek en de arm van Godizov. Jim kreeg hem niet op z'n rug maar trok de beenklem aan met al z'n kracht. Iedere 'normale' judoka had nu óf bewusteloos gegaan, óf afgetikt, maar Godizov deed geen van beide... Echt bizar. Jim kreeg hem niet naar z'n rug gedraaid, de Rus tikte niet af en dus riep de scheidsrechter matté (break) en bleef de actie zonder score.
Beenklem zit perfect, maar Godisov (blauw) tikt niet af
Jim was van dit grondwerk ernstig vermoeid geraakt. Later zei hij dat toen hij weer opstond, z'n benen helemaal tintelden. Met nog anderhalve minuut op de klok stond Jim nog steeds een shido voor. Om z’n voorsprong vast te houden moest hij blijven aanvallen. Hij zette dan ook een beenworp in (sasae-tsuri-komi-ashi) maar Godizov neemt de worp over en scoort met een buitenwaartse beenworp (o-soto-gari) een volle ippon. Ai ai ai, het was duidelijk dat Jim z'n krachten op de grond had verspeeld en zeker niet zo stevig meer stond als vóór het grondgevecht. Als Godizov nu poulewinnaar wordt mag Jim gaan herkansen.
Godizov had echter niks in te brengen tegen de Georg Kirakozashvili en verloor al snel op ippon :(
Kirakozashvili zou dus wel poulewinnaar gaan worden, maar (om even het niveau van Jim z'n poule aan te geven) ook deze Europees kampioen ging er de wedstrijd daarna kansloos af tegen een voor ons totaal onbekende Oezbeek, Davlat Bobonov. Bobonov, de nummer 1 van Oezbekistan, zat bij ons niet op de radar omdat hij in plaats van aan European Cups, aan Asian Cups meedoet. Hij bleek echter wel van wereldklasse te zijn.
Kortom, niet alleen Jim had geen herkansing, maar ook Godizov, de nummer 1 van Rusland, had er geen en kon ook naar huis. De Oezbeek zou het toernooi later op z'n naam schrijven.
Thuisgekomen was er goed nieuws. Jim heeft een verzoek gehad van de Judo Bond Nederland om zich medisch te gaan laten keuren als zijnde deelnemer aan het EK in Malaga, half september!
Hopelijk schudden ze in Malaga beter dan vandaag hier in Berlijn…